Caridina sp. „Crystal Red”

  • Opis krewetki
  • Wymagania
  • Zdjęcia i video

Krewetka została wyhodowana w 1997 roku w Japonii.

Wygląd

Cechą charakterystyczna krewetki są czerwono-białe pasy.
Krewetki z dużym „dodatkiem” bieli są bardzo cenne i osiągają wysokie ceny. Klasyfikuje się je według specjalnej tabeli.

Krewetki „rasowe” czyli specjalnie selekcjonowane i hodowane, z największą ilością bieli nazywane są „Red Bee”. Średnio żyją 2 lata.

Dymorfizm płciowy

Samice są większe, bardziej wybarwione i zaokrąglone oraz posiadają siodełko. Samce są mniejsze, smuklejsze i mniej wybarwione.
Samce-2,5 cm, samice-3,5 cm.

Warunki w akwarium

Mała grupa Crystal Red może być w 25 l-30 l, jednak jeśli nastawiamy się na hodowle, akwarium powinno być o wiele większe: od 60l w górę. Temperatura 23 st.C-25 st.C. „Szlachetniejsze” odmiany hodowane są w wodzie miękkiej (4GH) i lekko kwaśnej, PH do 7.

Wygląd akwarium

Akwarium powinno mieć drobne podłoże (np. Ada Amazonia), dużo kryjówek (kokos, kamienie, korzenie), gęstą roślinność o drobnych listkach.

Pokarm

Głównym pokarmem Crystalek są glony, kiedy jest ich mało w akwarium powinny być dokarmiane pokarmem zawierającym spirulinę (np. Spirulina 36%).

Wylinka

Krewetki, jak przystało na stawonogi, przechodzą proces linienia, czyli zrzucania pancerza. Gdy zbliża się czas wylinki krewetki się ukrywają, przestają jeść, stają się apatyczne. Krewetki ukrywają się by przygotować się na ten bardzo męczący proces dla nich. Po zrzuceniu pancerza ukrywają się przez kolejne 2-3 dni.

Rozmnażanie

Przeobrażenie niezupełne. Crystal Red dojrzałość płciową osiągają w 3-4 miesiącu życia. Ciąża trwa 3-4 tygodnie, z jajeczek wykluwają się małe nie przekraczające 2mm (ok 30 sztuk), są w pełni wybarwione

Tabela gradacji

Specyfikacja

PH: 6,2
Wartość pH jest miarą odczynu wody będącego jednym z najważniejszych wskaźników określających możliwości i warunki życia w wodzie. W akwarium słodkowodnym uzależniona jest głównie od zawartości węglanów, wodorowęglanów i dwutlenku węgla, a także od obecności innych substancji wykazujących właściwości kwasowo-zasadowe, takich jak np. substancje humusowe i garbniki. Należy wziąć pod uwagę, że parametr ten może ulegać dobowym wahaniom w związku z takimi procesami życiowymi organizmów jak asymilacja CO2 i oddychanie.
GH (twardość ogólna): 6
Wartość GH jest miarą stężenia kationów dwuwartościowych w wodzie. W przypadku akwarium i wód naturalnych są to zwykle kationy wapnia i magnezu. Należy mieć na uwadze, że poza ich sumarycznym stężeniem istotnym jest (szczególnie dla bardziej wymagających roślin) ich wzajemny stosunek.
KH (twardość węglanowa): 4
Temperatura wody: 23-25 °C
[embedyt]https://www.youtube.com/watch?v=9oRDP1wkS9E[/embedyt]