Echinodorus tenellus

  • Opis rośliny
  • Wymagania
  • Zdjęcia i video

Charakterystyka

Echinodorus tenellus jest najmniejszą ze wszystkich żabienic i jedną z najmniejszych roślin akwariowych.

Liście osiągają długość 7cm i szerokość na około 2mm, dzięki czemu roślina jest w stanie stworzyć gęsty efektowny trawnik w akwarium.
W naturze Echinodorus tenellus zajmuje brzegi dużych rzek, gdzie w czasie suchego sezonu wynurzone rośliny tworzą liczne kwiaty. W dużych akwariach (o głębokości powyżej 40 cm) należy zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości światła, ponieważ roślina jest raczej wymagająca w stosunku do mocy oświetlenia.

Preferuje drobnoziarniste, żyzne podłoże i kwaśną, miękką wodę.
Echinodorus tenellus jest dosyć zmienny – od osobników z jasnozieloną i raczej krótką blaszką liściową do form z dłuższymi i ciemnozielonymi albo nawet brązowymi blaszkami liści. W sklepach można tez spotkać fałszywego tenellusa, którym jest po prostu Lilaeopsis brasiliensis.

Forma „green” w odróżnieniu od zwykłego tenellusa nie przebarwia się na czerwono przy mocnym oświetleniu, zachowując jednolity zielony kolor.

Jak sadzić?

Roślinę sadzimy w grupie. Pojedyncze sadzonki należy umieścić w podłożu za pomocą ostro zakończonej pincety w odległości 1-3cm.

Jak przycinać?

Roślinę przycinamy odcinając starsze liście przy samej rozecie. Roślina łatwo rozmnaża się przez kłącza nadziemne, które odcinami i sadzimy wraz z nową roślinką w podłożu.

Bibliografia: tropica.com

Specyfikacja

Typ: Trawnikowa
Pochodzenie: Kultywar
Kraj lub kontynent, w którym najczęściej wytępuje ta roślina.
Tempo wzrostu: Średnie
Wysokość: 5 - 15+
Oświetlenie: Średnie
CO2: Średnie